متا تگ چیست؟

متا تگ : بر اساس تعریفی که وب سایت W3school.com ارائه کرده است . متا دیتاها اطلاعاتی هستند که درباره محتوا ارائه می شوند. تگ <meta> یک متا دیتا هست که اطلاعاتی درباره سند html  ارائه می دهد . متاتگ ها در درون صفحه وب قابل مشاهده نیستند. ولیکن هوش های مصنوعی و ابزار بررسی کننده html  می توانند آنها را تجزیه و تحلیل کنند.

متا تگ ها علاوه بر اطلاعاتی که ارائه می دهند . در زمینه اینکه چگونه یک صفحه را مرورگرها رندر کنند به کار می آید . همچنین می توان با استفاده از متاتگ ها نحوه نمایش وب سایت در عرض های متفاوت و دستگاههای متفاوت مانند مانیتور ، لپ تاپ و غیره را مشخص کرد. متا تگ ها فقط در تگ <head> قرار می گیرند.

متا تگ ها تعداد بسیار زیادی دارند و از حوصله بحث خارج است . ولیکن ما مهمترین آنها را برای شما در این مقاله بیان خواهیم کرد. اگر دوست دارید تا با تمام متا تگ ها و نحوه به کارگیری آنها و مکان استفاده آنها آشنا شوید سایت metatags.org را به شما پیشنهاد می کنیم.

متا تگ های ضروری

نوع محتوا ( Meta content )

این متا تگ بسیار ضروری است و باید در هر صفحه وب سایت شما استفاده بشود . این متا تگ کارکتر ست سایت شما را معرفی می کند یعنی اینکه مختوای سایت شما با چه فرمتی encode  شده است. به زبان ساده تر فارسی بودن ، انگلیسی بودن و یا زبان ها دیگر را به مرورگر معرفی می کند تا مرورگر بتواند بهتر آنرا رندر کرده و وب سایت شما را درست نمایش دهد .

< meta charset=”utf-8″>

متای توضیحات (Meta Description)

همانطور که از اسم این متا مشخص است . این متا برای توضیح و توصیف صفحه مورد نظر به کار میرود و از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در نتایج جستجو گوگل SERPs نمایش داده می شود. متای توضیحات معمولاً چکیده و خلاصه ای از مطالبیست که در صفحه وب نوشته شده است. طول استاندارد متای توضیحات 160 کارکتر است و بیشتر از آن را در نتایج گوگل نمایش نمی دهد. پس بهتر است که به کمتر یا برابر این مقدار نوشته شود. کد متا را در زیر نوشته ایم. همچنین اگر شما از وردپرس استفاده می کنید افزونه های مانند Yoast SEO هستند که شرایطی فراهم می کنند بدون کدنویسی بتوانید این بخش را به سایت خود اضافه کنید.

< meta name=”description” content=”free wev tutorials”>

متا تگ چیست ؟ | کاربرد متا تگ در سئو

عنوان (title)

در وب سایت رسمی w3school.com ، title  یا عنوان یک متا تگ محاسبه نشده است زیرا اساساً با <meta> نوشته نشد است ولیکن در وب سایت معتبر moz آنرا یک متا تگ لحاظ کرده است به جهت معنایی که متا تگ ها دارند. و آنهم توضیح و توصیف صفحه وب شما است. عنوان نیز به جهت اینکه وب سایت شما را معرفی می کند در دسته متا تگ ها قرار دارد. در خصوص تگ عنوان به جهت اهمیت بسیار زیادی که دارد در یک مقاله مجزا درباره آن توضیح داده ایم می توانید به  title in seo  مراجعه بفرمایید .

< title> Meta tag in SEO </title>

سایز نمایش صفحه وب(viewport):

امروز بیش از 50 درصد از جستجوها و بازدید صفحات از طریق گوشی موبایل صورت می گیرد. این متا به وب سایت شما این امکان را می دهد که بتوانید در عرض های کوچکتر محتوای خودتان را جا دهید و بتوانید کدنویسی بهتری نسبت به دستگاههای موبایل داشته باشید.

< meta name=”viewport” content=”width=width-device, initial-scale=1.0″>

متا تگ چیست ؟ | کاربرد متا تگ در سئو

متا تگ هایی که ضروروی نیستند ولی استفاده می شوند:

متای شبکه های اجتماعی (social meta tag)

این متا تگ در نظر بعضی از سئو کار ها مهم هستند مانند OpernGraph  و Twitter ولی بعضی از سئو کارها آنرا فاقد اهمیت از جهت گوگل می دانند زیرا به صورت اتوماتیک این پرسه در موتورهایی همچون گوگل پیاده سازی می شود. به طور خلاصه این متا تگ ها برای به اشتراک گذاری مطالب و متصل کردن وب سایت شما به شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و توتیتر و … به کار می روند .

موقعیت مکانی (Geo)

این متا تگ برای مشخص کردن موقعیت مکانی سایت شما برای بهتر سرچ شدن توسط موتورهای جستجو به کار می رود . بدین صورت که اگر شما در اصفهان باشید اشخاصی که در اصفهان هستند بهتر می توانند شما را در نتایج جستجو پیدا کنند. ولیکن این متا تگ برای موتورهای جستو ضعیفی مانند Bing  کاربرد دارد و برای گوگل اهمیت ندارد. زیرا گوگل بسیار قوی تر و بهینه تر بررسی می کنند و به صورت اتوماتیک و پیشرفته نتایج بهینه ای را در اختیار کاربر قرار می دهد بنابراین لزومی برای استفاده از این متا تگ دیده نمیشود . در هر صورت بعضی از سئو کاران این متاتگ را زیاد استفاده می کنند.

کلیدواژه (keyword)

این متا تگ توسط گوگل بی اهمیت شناخته شده است. در آخرین الگوریتم گوگل یکی از متا تگ هایی که بی اهمیت لحاظ شده است. متا تگ کلیدواژه می باشد. در هر صورت چه افزونه های وردپرس و چه غالب سئوکاران باز هم از این متا استفاده می کنند.

نحوه جستجو گوگل متناسب با محتوای شماست و میزانی که شما روی یکه کلیدواژه تمرکز کرده اید. یعنی خود گوگل به صورت اتومات کلیدواژه مطلب شما را دریافت می کند و متوجه می شود متن و مطلب شما درباره چی هست. پس شما سعی کنید مطلبی غنی و کلیدواژه خود را در درون متن پیاده سازی کنید و نیازی به استفاده کردن از این متا تگ نیست.

متا تگ های فراوانی هستند که با توجه به آپدیت و پیشرفت  الگوریتم های گوگل غیر ضروری شده اند و دیگر نیازی به استفاده کردن از آنها نیست . مانند متا تگ کلیدواژه که زمانی از مهمترین متاها بود ولیکن امروز هیچ اهمیتی برای موتور جتسجو گوگل ندارد.

متاتگ هایی که بهتر است از هد سایت پاک شونند:

به طور خلاصه ما تعدادی از متا تگ هایی را که هیچ اهمیت کاربردی ندارد را برای شما بازگو خواهیم کرد تا شما تگ <head> خود را بهینه کنید و حجم آنرا کاهش دهید .متا تگ هایی که خیلی از سئوکاران استفاده می کنند ولیکن اهمیت ندارد و فقط فضای <head> شما را اشغال می کنند .

Author/Web author – rating – expiration/date – copyright – abstract – distribution – generator – cache control – resource type

منبع:  moz.com  – w3school.com

پست های توصیه شده

2 دیدگاه

    • ممنونم حتما؛


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *